Şizofreni Hastalığı ve Şizofreni Tedavisi

Şizofreni beynin kendi kendine ürettiği algılamadır.Örneğin; bilgisayara virüs girdiği zaman kullanıcının istemediği işlemleride gerçekleştirmesi gibi şizofrenide kişinin istemediği ama beyinden gelen dalgalar neticesinde istem dışı düşünmesi olayıdır.Beynimizde bilinç içi çalışan alan ve bilinç dışı çalışan alan bulunur.Aynı bilgisayar gibi bizim görebildiğimiz çalışan programlar vardır birde onun arkasında bilemediğimiz binlerce program çalışıyor halde olur.Beyinde bunla aynı özellikte olup bilemediğimiz binlerce işlem bilinç dışı olarak hareket halinde bulunur.

Beynimizdeki bilinç dışında yapılan bu işlemlerden sorun olması halinede şizofreni denir.İşte bu yüzdendir ki ilaç tedavisi kadar sosyal terapilerde şizofreni açıısndan önem taşır.Soyal terapiler arasında dikakt dersleri ve zihin kontrolü gibi çalışmalar yaptırılır.Bazı kesimler soyal terapiyi pek benimsememiş olsada şizofreni açısından sosyal terapilerin önemi son derece büyüktür.

Şizofreni hastası olan kişiler için çevre büyük önem taşır.Onların davranış biçimler şizofreni içinden çıkılmaz daha ağır durumada getirebilir.Ilımlı çevre tutumu hastalığa olumlu yönde etki ederken düşüncelerini dışı vuran çevre tiplerinde ise negatif etki olarak hastaya yansımaktadır.Sadece ilaçla şizofreniyi tedavi etmeye çalışmak boşa yapılan çabadır.Ailelerde çeşitli eğitimlerle şizofreni hastalığı olan kişi açısından faydalı bilgiler edinebilmektedir.“Şizofreni Hastalığı ve Şizofreni Tedavisi” için 10 Yorum

 1. özcan yanik diyor ki:

  merhabe ismim bahriye yanik benim oglum sizofreni hasdasi tedavisi varmi biz cok doktora gittik hep hap verip eve git yat tamam ben annesiyim benim oglum 46 yasinda ne yapacami bilmiyorum cokdan bu hasdalik bunda bize bir tavsiyeniz ola bilirmi selamlarimi sunarim

 2. ben nurgül diyor ki:

  merhaba bahriye hanım sizi çok iyi anlıyorum.bizde aynı durumdaydık. benimde oğlum rahatsıdı. bir sene önce internette tesadüfen, kuranla bilinçaltı tedavisi yapan marmara efm radyo yapımcı kubilay aktaş beyle temasa geçtik. bize şizofreni ve başka ruhsal hastalıklarla ilgili bana ve oğluma bilinçaltı cd leri hazırladı gönderdi. oğlum ve ben bize söylendiği şekilde dinledik cdleri. ve şimdi oğlumda bende çok iyiyiz. her türlü ruhsal dorununuz için kubilay beye telefon edip görüşebilirsiniz.cdleri dinlerken çok güzel dinlendirici müzik sesş, su sesi, ney sesi duyuyorsunuz. ama altında şifa ayetleri yerleştirilmiş onlar duyulmuyor. sizede çok faydası olcandan eminim.sigara bırakmak için bile şişmanlık, her türlü sorun için şia ayetleri var. sizde göreceksiniz. ben kendi rahatsızlıklarım içinde cd hazırlattım.istediğiniz kişi için hazırlatabilirsiniz.ücretinide telefonda sorarsınız. eger irtibata geçmek isterseniz size tlf. nosunu ve mail adresini veriyorum. kuranterapisi@yahoo.com
  kubilay aktaş tlf. 05052545105 iyi günler sağlıklar dilerim. çok memenun kalcaksınız. yeterki söylenildiği şekilde uygulayın.ücretide bu kadar yıllardır çektiklerimizin yanında birşey değil bizce.

 3. ben nurgül diyor ki:

  bahriye hanım,azönce size yazarken unuttuklarım olmuş ilave ediyorum. bizimki 8 senelikti hastalığı o zamandan beri ilaç kullanıyoruz. şimdilik gene ilaçlara devam ediyoruz. kubilay beyde şimdi daha devam edin dedi. kubilay beyle irtibatı kesmiyoruz. ilacı kesip kemicemizi sonra belli olcak. önceden bu kuran terapisiyle tanışmadan önce iaçlar biraz oğlumu teskin etsede , oğlum insanlardan kaçıyor ve çok eziyet ediyordu bize. çalışamıyordu. kuran terapisiyle beraber hayatı düzene girdi. eşle dostla oturup kalkıyor . bizim kuran terapisi haLa bitmedi. cdleri hala dinliyoruz. ilerd tamamen dinlemeler bittiğinde heriey dahada güzel olacak. o eski eziyetleri kalmadı diyebilirim. ilaçlar zzaten hastalığı baskılıyor, tamamen geçirmiyor.hastalık bilinçaltında devam ediyor. ama bu kuran terapisi bilinçaltını yavaş yavaş temizliyor. lütfen bunları çevrenizlede paylaşın, insanlar yararlansın. insanlara bu yönden bari faydamız olsun. dünyaya geliş amacımız insanlara faydalı işler yapabilmek değilmi. Allaha emanet olun.

 4. ben nurgül diyor ki:

  ben nurgül bahriye hanım,size gene yazıyorum oğlumuzun şizofren hastalığı hakkında.buhastalara bitki çayı vercek olursanız çok dikkat edin. her bitki bu hastalığa iyi gelmiyor. mesela karabaş otu beyin için ,sinirlere iyi gelir diye duyuyordum. televizyon, internet vs. rden.bende oğluma iyi gelir diye içirdim ama çocuğuma dokundu. onu daha çok hastalandırdı, tamamen çığırından çıktı oğlum,ve çok korktum. hemen kubilay beyin bilinçaltı kuran cd sini dinlettim ve hemen magnezyum içeren bir toz var. onu içirdim. ve yavaş yavaş bir saay sonra filan oğlum kendine geldi. okriz anı düzeldi.bahsettiğim,çocuğun krizi atlatmasını sağlayan magnezyum tozu eczanelerde var. kramplar için diye alıyorsun.o tozu düzenli olarak hergün içince çok faydalı. üç hafta devam edip, 1 ay ara verip tekrar bir üç ay daha devam et. sonra bırak 3 ay yada durumuna göre 6 ay ara verebilirsin.eğer sigara içiyorsa sigaranın verdiği zararları yok ediyor beynini rahatlatıyor. magnezyum tozu diye internetten bakarsan oursun faydalarını.zaten normalde herkes için vücut için yararlıi herkesin içmesi gereken bir toz magnezyum. yiyeceklerded var zaten. ceviz, semizotu, kuru fasulye, fındık, fıstık, balık,çörekotu,susamda vs.de var.hergün 1kaşık çörekotunu havanda biraz dövüp balla vveya yiyebilceği bir şeye karıştırıp verebilirsin. ölümden başka her derde deva demiş pegamberimiz s.a.v. belki bu derdede şifa olur kimbilir. ben bunuda denicem. ayrıca dediğim gibi her bitki çayını içirme çocuğa. içersede içinde magnezyum olan bitkilerden yap çayı. mesela yaban mersininde magnezyum var, o bize çok iyi geldi araştır, başka hangi bitkilerde varsa onu verirsin.
  benim oğlumda 29 yaşında. askerde rahatsızlığı arttı. gelelide 8 sene oldu. 8 senedir ancak daha 1 senedir biraz rahat ettik. gittikçede inşallah birşeyi kalmicak .ilaçlarada şimdilik devam ediyoruz ama ilrde tamamen kesebiliriz. tabii belki 1 seneyi daha bılur kuran tedavisinin etkisi tam bilemiyorum bunu zaman gösterecek. bu kuran cd devam ettiği sürece iyi şimdilik. dinlemediği zaman biraz bozulsada genelde iyi biz ara vermeden kubilay beyin dediği şekilde devam ediyoruz bakalım. hayırlısı. yalnız bu magnezyum tozunu muhakkak kullanın. doktor reçeteye yazıyo. yalnız iki çeşit magnezyum tozu varmış. doktor bize sordu. hangini yaZAYIM diye, bizde enzim olan magnezyum dedik. hani çinko gibi,potasyum ,kalsiyum gibi dedik oda öyle yazdı.
  normal herinsan için gerekli olan bu enzim demekki bu tür hastalarda daha gerekli. vücutları için bu çok iyi geliyor demekki. unutmayın beyin için yararlı denen bitkiyi sakın içirmeyin. dikkat edin içinde enzim yani mineraller, yani magnezyum olsun muhakkak.
  biz şimdiye kadar çok şey yaşadık, bu konuda tecrübeler edindil. o tecrübelerimi size yazdım. umarım bizim durumumuzda olan kişilerde uygulayıp yararlanırlar. bu çok zor birdurum. kise yaşamasın. yaşayanlarda çektiklerini biraz azaltır bu yazdıklarım. biz yaşadık gördük ve azaldı çektiklerimiz .inşallah tamamende bitecek. tekrar geçmiş olsun. yalnız bana bu sayfaya cevap yazarsanız okuduğnuzu bilerek içim rahat edecek . sağlıcakla kalın.

 5. emine diyor ki:

  kardeşim 11 yıldır şizofreni hastası .öncelikle bu hastalığın tedavisi ömür boyu sürüyor nasıl ki tansiyon ilacı ömür boyu kullanılacaksa bunun ilaçları da ömür boyu kullanılacak bunun özellikle altını çiziyorum çünkü bizzat yaşadık ne kadar iyi olursa olsun ilacı bırkmasına asla izin vermeyin sonrası inanın kı çok daha sancılı bir süreç oluyor.bir süre sonra hastalık tekrarlıyor ve bu defa ilacı red ediyor iyileştiğini iyice kabulleniyor ve hastalığın ikinci tekrarı birinciye oranla 5 kat daha ağar diyebilirim.benım kardeşim benımle ılgılı paranaya düşüncelere kapılıyordu ve 3 yıl boyunca ben hıc görüşemedim.son bır yıldır ılaca basladı ve mucizevi bır sekılde benı kabullendı ama hala eve benım dısımda hıcbır akraba giremiyor tüm hastalara tavsiyem ne kadar iileşirlerse iileşsinler kesinlikle tedaviyi bırakmasınlar.Nurgül Hanım yazdıklarınızı okudum ben de iletişime geçicem şifa cdleriyle ilgili teşekkürler katkınızdan dolayı.Rabbim tüm hastalara şifa versin.Amin.

 6. SABAHATTİN diyor ki:

  iyi günler efendim…67 yaşında erkek solian diye bir ilaç kullandı …bırakrırıldı…şu an olaxnn 2*1 alıyor zar zor..derken aklıma acaba dedim şizofreniye iyi gelen bitkisel destekler varmı diye derken karşıma sizin firmanız çıktı..gönüllü bana ne önerirsiniz…teşekkürler allah yar ve yadımcınız olsun amin…

 7. celal diyor ki:

  mrb ben 2 yıldır şizofreni tedavisi görüyorum ama şizofrenilerin hiç bir belirtisi bende yok .benım sıkıntım kendi içimden sürekli olarak konusmam olumlu olarak.2cisi içinden çıkamıyacağım durumlara giriyorum yani kendımı olumsuz yönlerım varmış gibi düşünüp o düşünceyi beynimden silmiyorum .solian kullanıyordum ve şimdi sereqale geçtim acaba son günlerdeki sıkıntım ilaç değişikliğinden olabilirmi .ve şizofrenide bitkisel çözüm olabilirmi yorumlarınızı beklıyorum teşekkkürler

 8. cicek diyor ki:

  cok yakinin olan biri, sizofren hastasi, biz öyle tahmin ediyoruz. Fakat doktora gitmeye bir türlü ikna edemiyoruz. Ikna ederken nasil yaklasmaliyim.. Tecrübeli arkadaslardan yardim bekliyorum..

 9. dilera klunasa diyor ki:

  Bu hastalığın şeytan olma ihitmali nedir sizce Kur-an ı kerimde (yada hadisi şeriflerden birinde) bunların insanın damarlarında dolaştıklarını yazdığını duymuştum.
  Ayrıca bilimsel çalışmaların sonucu “Şizofreniye Yol Açan bakterilerin dış görünüş itibarıyle iki kolu-bacağı ve başıyla insana benzediklerini”de okumuştum.
  Ve bu hastaların yada hastalığın diyelim genel tanımında kişilik bölünmesi tabiri geçer,
  yani şu demek oluyorki ; O kişinin içinde (genelde)kendisinden daha güçlü bir irade bulunur ve o irade yapmak istemesede bazı eylem/amel leri ona dikte ederek adeta istem dışı/gayri ihtiyari olarak yaptırır. Çünkü sürekli aynı direktifleri defaten tekrarlıyarak adeta kişinin beynini kemirerek sonunda istediğini yapmak zorunda bırakır.
  Bu durumda geçici de olsa bunun (Sonuçta onlarda bir çeşit elektrik akımı gibi birşeyler oluştuğuna göre) belli bir süre rahatlatacak tedavilerinden birsininde onları eletroşokla etkisiz hale getirmek olabileceği doğrultusunda düşünülmesi gerektiğini düşünüyorum. Bundan sonraki aşamadada ilaç ve psikolog yardımıyla belki sonuca gidilebilir. Ne dersiniz

 10. kiraz diyor ki:

  Dilera Hanım, lütfen kapıldığınız düşünceyi hemen kafanızdan silin. Şizofreni, gösterdiği belirtiler dolayısıyla hoca kisvesi altına bürünmüş şarlatanların, insanları cin-peri ile korkutarak kolaylıkla sömürebildiği bir hastalıktır. Aslında bir beyin hastalığıdır. Amerika’da Dr.Jonathan Sebat tarafından yapılan son araştırmalar, bu hastalığa VIPR2 adlı gende meydana gelen mutasyonun yol açtığını tespit edildi. Bu hastalık, beyinde iletişimi sağlayan dopamin adlı hormon düzeyinde dengesizliğe yol açıyor. Böylece hasta neden-sonuç değerlendirmesini yaparken başarısız olduğu gibi IQ’su da etkileniyor. Tedavinin nasıl olacağına, kullanılacak olan ilaçlara ve dozlarına hekim, hastanın durumuna bakarak karar veriyor.
  Din tabii ki insanı rahatlatıyor. Nurgül arkadaşımız ve kardeşi inandıkları için, cd’lerin faydasını görmüşler. Düzgün moral ve sinirlerin dingin olması hastalığı baskılamış. Zaten ney ve su sesi insana huzur verir. Çok doğru bir seçim olmuş bu anlamda. Ama hastalığı sadece baskılamış, geçirmemiş. Doktor kontrolü ve kararı olmaksızın ilaçlar bırakılmamalı veya dozlarıyla oynanmamalıdır.
  Tüm bunları böyle yazabiliyorum, çünkü biz de uzun, yorucu bir tedavinin etkisiyle cinci bir hocaya gittik. KArdeşimi toparlamamız aylarımızı aldı.Kendini toparlaması tam anlamıyla, sonradan başladığı rehabilitasyon merkezinin profesyonel hekimleri ve deneyimli kadrosu sayesinde olmuştur.
  Dilera hanım, hastalığı illa ki beyinden söküp atmak fikriniz sabit ise, en azından Neurefeedback tedavisi hakkında bilgi toplayın. Henüz tam etkisi anlaşılamamış yeni bir yöntem dahi olsa, Harward gibi üniversitelerin üzerinde tartıştıkları yeni bir yöntem bu.

Yorum Yapın