Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi Nedir
Obsesif kompulsif bozukluk hastalığında kişi sürekli birşeye kafaya takma uzun süre o düşünceyi düşünmemekten kendini alı koyamama durumudur. Bu süre genelde 1 saatten daha fazla olan sürelerdir. Obsesif kompulsif bozukluğun ruh hastalığı olduğu bilinmesi gerekir. Düşünme hali kişinin kendi istediğinde değil durum istem dışı olarak gerçekleşir. Birey devamlı sıkıntı, düşünceli halde olur.

Kişi hastalıkta sıkıntısını gidermek için yine değişik hareketlerde bulunabilir. Devamlı sayı sayma, el yıkama, temizlik, dua etmek gibi eylemler içinde olabilir. Bunları sürekli yapmaya zorlanma düşüncesi içerisinde olur. Hastalığın görülme sıklığı %2 dolaylarıdır. Ama bazı kişilerde hafif görüldüğünü de varsayarsak %5lere kadar obsesif kompulsif bozukluğun görülme olasılığı artabilmektedir.
Hastalık genelde genç yaşlarda sıklıkla görülür. Ergenlik çağı oldukça sık rastlandığı dönemlerdir. Çocukluk döneminde de görülebilir. Hastalığa yakalananların 3/2 si 25 yaşından daha küçük yaşlarda olduğu bilinmektedir. Hastalık genetiksel olarakta geçtiği bilinmektedir. 1. derece yakınlarında obsesif kompulsif bozukluk görülen kişilerde o kişinin hastalığa yakalanma riski %35dir.
Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi:
Hastalığın kesinlikle tedavi edilmesi gerekir. Kişi devamlı temizlik saplantısı içinde olduğunda derisinde yaralar meydana gelebilir. Hastanın intihar etme riski bulunur. İlerleyen dönemlerde sosyal hayatla ilişkinin kesip eve kapanma durumu yaşabilir. Evde devamlı aynı işlerle meşgul olabilir. Cinsel ilişki yönünden de sorunlar olabilir. Eğer evli ise boşanmalara dahi gidebilecek sorunlar görülebilir.
İlaç tedavisi genelde kullanılan yöntemlerin arasında yer alır. Psikayatr kontrolünde anti-depresan ilaçlar kullanılır. Kullanılan ilaçlar bağımlılığa yol açan ilaçlar değildir. Psikayatrların kullandığı diğer yöntem ise kişinin hastalığının derecesine göre ödevler verilerek kişinin saplantılarının giderilmesi sağlanır. Genelde yöntem sayesidne olumlu etkiler görülür.“Obsesif Kompulsif Bozukluk” için Bir Yorum

  1. akay diyor ki:

    mrb ben 5 yıldır obsesıf hastalıgıyla ugrasıyorum ılaçlarla tedavı olmadım acaba bıtkısel bı çözümü var mı sımdıden tesekkurler

Yorum Yapın