Mayasil Bitkisel Tedavisi

Mayasil Nedir

Mayasil kan taşıyan damarların genişleme suretiyle bölgede kızarıklığı yol açmasına mayasil denir.Mayasilde deride hafif kızarıklık görülmesininde yanında kaşıntı ve ağrıda olabilir.Mayasile yol açan temel faktör soğukta uzun süre kalınmasıdır.Bunun dışında mayasil görünmesine bir takım hastalıklar,alerji,deride meydana gelmiş sıyrık veya hafif derecede yanıklar yine mayasil görünmesine sebep olabilir.Mayasilin yaygın olarak görüldüğü bölgeler ise burun,ayak,el ve ayak parmaklarında görülür.Deride hafif yanma ve sancı ile birlikte iltihap olur.Bu ilthaplı kabarcıkları zaman geçtikçe kendi kendine patlayarak yerini iyileşmesi zaman alan yaralara bırakır.

Mayasil için önlemler

Mayasil hastalığına alınacak en iyi çare vücudu sıcak tutmaktır.Soğuk havalarda fazla durmamaktan geçer.Soğukta bulunmak durumunda bulunanlar ise ellerine eldiven ve ayaklarına kalın çorap giyerek üşemeyi minimum seviyeye indirgemeler gerekir.Aksi taktirde ciltlerinde hoş görüntü oluşturmayan mayasil görülebilir.

Mayasil Bitkisel Tedavisi

*2 çorba kaşığı dulavrat otu 1 litre suyun içinde kaynatılır.Kaynatılan kür için 1 gün dinlenme süreci geçirilir.Geçirilen sürenin ardından sabah-akşam olmak üzere günde 2 kere iyileşene kadar mayasil olan bölgelere kür sürülür.

*1 fincan sirke ile 1 tatlı kaşığı sinameki bitkisi kaynatılır.Belirli bir süre bekledikten sonra sabah ve akşam günde 2 şer kere mayasil görülen deriye uygulama yapılır.Mayasil geçene dek devam edilir.

*1-2 tane normal büyüklükte söğüt yaprağı 1 litre suda kaynatılır.Kaynatılan söğüt yaprakları mayasil bulunan bölgeye konarak günde 2 kez sabah-akşam aynı uygulama yapılır.İyileşene kadar devam edilir.

*100 gram meşe kabuğu ince ince kıyılır.Kıyılan meşe kabuğu 1 litre suda kaynatılarak süzülür.Elde edilen sıvı ile mayasilli bölge 20 dakika yıkanır.İyileşme olana kadar sabah-akşam karışıma devam edilir.

*100 gram ebegümeci 2 litre soğuk suya atılarak 12 saat bu şekilde bekletilir.Bekletilen karışım kaynatıldıktan sonra süzülür.Mayasil olan yere karışım günde 2 kez olmak üzere 20 dakika yıkanır.

*2 çorba kaşığı hindiba 1 litre suda kaynatılır ve süzülür.Karışım 1 su bardağı ölçüsünde süzme bal atılarak günde 2 kez 1 fincan içilir.İyileşene kadar içilmeye devam edilir.Yorum Yapın