Kolostrum (Ağız Sütü) Faydaları

Kolostrum (Ağız Sütü) Nedir:
Kolostrum halk arasında bilinen diğer ismiyle ağız sütü annelerde ve memeli hayvanlarda doğumun gerçekleşmesinden 3-4 gün boyunca salgılanan sütten farklı olan rnek olarak sarı tad olarakta hafif ekşimsi tadı bulunan salgıya verilen isimdir.Kolostrum salgısı bittikten sonra normal süt gelmeye devam etmektedir.Bazı anneler kolostrum sütünü çocuklarına vermemektedir.Yine memeli hayvanlarda doğum sonrası oluşan salgıyı atmaktadır.Oysaki kolostrum salgısı hem bebekler hemde insanlar için faydalıdır.
Ağız Sütünün (Kolostrumun) Faydaları:
Kolostrumu anneler ve memeli hayvanlar açısından farkı şekilde değerlendirmek gerekmektedir.En nihayetinde birisi insan tarafından salgılanıp bebeklerine verilirken memeli hayvanların ağız sütünü tüm insanlar kullanabilmektedir.
Anne Kolostrumunun faydaları:
-Antikor bakımından zengin olan kolostrum bebekleri dışarıdan gelebilecek zararları organizmalara karşı korur.
-Bebeklerin ihtiyacı olan bir takım vitamin ve minerallar bakımından kolostrum son derece zengindir.
-Bağırsak için son derece yararlı özellikleri bulunur.
Memeli hayvanların kolostrumunun faydaları:
İneklerin buzaladığı dönemlerde belirli süre boyunca hayvan tarafından süt yerine kolostrum salgılanır.İşte o kolostrumun faydaları şöyledir.
-Anne kolostrumuna göre 20 kat daha faydalıdır.
-Yıllardır anadoluda tüketilen bu ağız sütü ayrıca bağışıklık sistemi açısından son derece yararlı özellikleri bulunuyor.
-Hindistan’da binlerce yıldır şifa amaçlı kullanılan inek kolostrumu kemik yapısı, kas gelişiminde ve kan şekerinin dengelenmesinde rol oynar.
-Yaşlanmasının olumsuz etkilerini geciktirir.Yorum Yapın