Gıda Zehirlenmesi

Adından da anlaşılacağı üzere gıda zehirlenmeleri bozulmuş yada bayatlamış tüketim ürünlerinin kullanılması sonucunda ortaya çıkan ve kişiyi ölüme kadar götürebilen bir çeşit mide rahatsızlığıdır.
Bu rahatsızlığın belirtileri arasında kas ve eklem yeri ağrıları ve kasılmaları, baş dönmesi, halsizlik, yutkunmada zorluk ve boğaz ağrısı, mide ağrısı ve mide bulantısı bulunmaktadır.
Gıda zehirlenmesi tedavisi:
Gıda zehirlenmelerinde fazla zaman kaybı hastanın ölümüne neden olabileceği için mümkün olduğunca hızlı bir şekilde doktora götürülmelidir. Doktora ulaşana kadar hastayı ayık tutmak ve mümkünse kusturmak iyi olacaktır.Eğer hasta kusar yada kusturulursa ileriki aşamada oluşabilecek bir takım semptonların önüne geçilmiş olunur.
Gıda zehirlenemsi diğer yapılması gerekenlerden biri ise hastayı ayık tutmaktadır.Hastanın bilincinin kaybolmasını engellemek çok önemli bir noktadır.


Gıda zehirlenmesi çeşitleri:

  • Bazı gıda zehirlenmeleri basit niteliktedir.Kendiliğinden geçer herhangi bir tedaviye gerek olmaz.Bunlar bir takım besin gruplarının tüketilmesi ile ortaya çıkan gıda zehirlenmeleri için söz konusudur.
  • Eğer hastalık daha ileri seviyede ise hastalığın süresinin kısaltmak ve karşılaşılan semptomları bitirmek için doktor tarafından antibiyotik tedavisi uygulanır.Burası önemli antibiyotiği siz kendi kafanıza göre değil doktorun bu tedavi şeklini önermesi çok önemli bir noktadır.
  • Daha da ileri seviyede gıda zehirlenmesi söz konusu ise 1 dakika bile vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.Her kaybedilen dakika hastanın hayatını tehlikeye sokabileceği unutulmamalı.Bu tip hayati tehlike arz eden zehirlenmelere besin zehirlenmesi denmektedir.

Gıda zehirlenmesinden midenin yıkanması:
Her gıda zehirlenmesinde mutlaka mide yıkanmalıdır gibi bir algı bulunuyor.Oysa mide yıkanması gıda zehirlenmelerinde çokta tercih edilen yöntem değildir.Mide yıkanması genellikle kimyasal maddelerin kullanımında uygulanan yöntemlerdendir.Gıda zehirlenmesi görülen kişilerde ise mide yıkanması çok nadir görülür.Yorum Yapın