Düz Taban Tedavisi

Düz tabanlık nedir
Ayağın iç kısmında olan kavisin bazı sebeplerden dolayı olması ve ayak içinde kavisin daha az olması durumuna düz taban denir.Düz tabanın bilinen en yaygın sebebi genetik olmasıdır.Düz taban toplum arasında sık rastlanan sorunlardandır.Toplumda görülme sıklığı %10-15 arası değişir.Hastalığın tedavi edilmesinede aslında çok gerek duyulmaz.Ama ayaklarında ağrı görülen düz taban kişilerin tedavi edilmesi doğru davranış olur.Esnek düz tabansanız ve ağrınız yoksa sadece estetik açıdan problem yaşarsınız.
Düz taban nasıl anlaşılır
Çocuğunuzda düz taban olup olmadığından şüphe duyuyorsanız bunu teşhis etmek kolaydır.Sadece ayaklara bakarak düz tabanı teşhis etmek mümkündür.Bunun dışında en çok uygulanan yöntem banyo sonrasında ıslak ayaklarla yürüyerek bırakılan izler neticesindede düz tabanlık teşhisi rahatca konabilir.
Çocuklarda düztabanlık tedavisi:
Öncelikle çocuğun ne tür düztaban olduğunu bilmek gerekir.Eğer esnek düz tabanlık var ve ağrı sorunuda gösteriyorsa tabanlık ilk 4-5 yaşına kadar ile bu probleme müdahale edilebilir.Ama unutulmaması gereken nokta tabanlık sadece yaşam kalitesini artırmaya yönelik çalışmadır.Düztabanlık problemini kökten çözebilecek yöntem değildir.“Düz Taban Tedavisi” için Bir Yorum

  1. osman altınay diyor ki:

    Hocam meraba, ben teğmen olmak istiyorum ama bende düz taban var şayet nasıl olacak ? (ıslak yürümeyi yaptım ve ayak içleri iz bırakmadı düz taban olmayan arkadasım gıbı oldu ama yere bastıgımda ayak içi tam degmesede neredeyse degmek üzere buna önlem ne alabilirim? cevabınızı bekliyorum ltfen :)

Yorum Yapın