AFT Tedavisi ve AFT Hastalığı

AFT TEDAVİSİ
Aft hastalığının tedavisinde öncelikle hastalığın neye bağlı olarak gerçekleştiğinin tahkik edilmesi gerekir.Aftnin kaynağında yatan hastalık kansızlıksa ona göre tedavi edilir.Alerjik reaksiyonlara bağlı komplikasyonlar ise buna bağlı olan şeylerden kaçınılır.Hasta olan kişi behçet hastalığı var ise buna bağlı olan özel polikliniklere yönlendirme yapılır.
Diyelim ki hastalığa sebep olan neden araştırmala neticesinde bulunamamasına bağlı olarak aftlar devam ediyorsa hastanın rahatlatılmasına çalışılır.Bunun için ağıza uygun geliştirilmiş kortizonlu merhemler, anestesik madde içiren dokuyu besleyen bir takım jeller, solisyonlar aftde kullanılan ürünler ve tedavi türlerinden bazılarını oluşturmaktadır.Tekrar eden aftta amaç hastanın şikayetlerini minimize duruma getirmektir.Tamamen ortadan kaldırmak belki mümkün olmayabilir.Ama günlük yaşamını en asgari düzeyde etkileyecek duruma getirilebilir.
AFT NEDEN OLUR
Aftın nedenleri arasında genetik yatkınlık, bazı kan hastalıkları ve behçet hastalığı gibi sorunlar aft ile birlikte kendini belli eden sorunlardan birkaçıdır.Kansızlık, vitamin eksikliği aynı zamanda uçuk virüsüde aft hastalığının oluşmasına etki eden faktörlerden sayılabilir.
Travmalar ve alınan gıdalar aftı tetikleyen unsurlardır.Sert diş fırçası kullanımı, dilin ısırılması aftı başlatabilir.Afta neden olan en önemli unsur yukarıdada belirtildiği üzere behçet hastalığından kaynaklıdır.
Kaynak: UzmanTv.com – Dermatoloji Uzmanı Dr. Güneş Ertürk

Aramalar:aft tedavisi

“AFT Tedavisi ve AFT Hastalığı” için 8 Yorum

 1. Orkun Aykut diyor ki:

  Öncelikle geçmiş olsun. Aft bende birkaç yılda tekrarlayan, iyileşmesi ortalama 1.5 ay süren berbat bi deneyim. Sadece aft sorunu yaşayanların anlayabileceği ağrıyla karışık garip bir acısı var. Çok fazla doktor gezdim hatta ağız içinden parça bile aldırdım. Birşey çıkmadı. Tükürük bezleri ile alakalıdır diye göz doktoruna bile sevk ettiler. Birşey çıkmadı.

  Çözüme gelince; Yaraya tuz bastım. Gargaradan bahsetmiyorum. Direk tuz bastım. çok acı veriyor hatta beyaz kısmın etrafındaki pembe yerler şişti. Yine de tuz basmaya devam ettim. 2 gün tekrarladım. Sonra yara değişik bir hal alıyor. Aynen normal bi yara şekline dönüşüyor. Sonra kenakort sürdüm 1 gecede iyileşti. Bana göre tek çözümü var TUZ TUZ TUZ. Tabi ki vitamin olayını unutmamak lazım. Yaranın çabuk iyileşmesi için limon sıkıp içtim. Limon suyu da dağladı yarayı. Son olarak ben bi doktor değilim. Belki yaraya tuz basmak kötü sonuçlar doğurabilir. Bilmiyorum ama çaresilikten yaptım. 5 sene önce de limon tuzu koymuştum yaranın üstüne. o da çok ii gelmişti. Herkese geçmiş olsun, acil şifalar.

 2. yahya aydın diyor ki:

  eşekten düşenin halini ancak eşekten düşen anlar diye bir laf vardır.evet gerçektende ağız aftları son derece rahatsızlık veren insanı anasından doğduğuna pişman ettiren bir hastalık hele dilin yantarafında çıktımı konuşmakta bile zorluk yaşıyorsunuz ben 10-15 yıldır bu rezil hastalıktan çekiyorum defalarca cild doktorlarına başvurdum behçet testleri uyguladım ama hiç biri anlayamadı ne tuz ne kenekort nede başka bir madde çare olmuyor sonra şunu keşfettim komik ama sigara

  sigara içtiğim zamanlar bu lanetler çıkmıyor teşebbus etselerde o safada kalıp yok oluyorlar geçenlerde sigarayı bir ay müddetince içmedim 5-6 tane birden taarruza geçtiler tekrar içmeye başladım ve çıkmamaya başladı teşebbus etselerde minik olarak 1 gün içinde yokoluyorlar.bu sadece kendimden yaptığım gözlemdir beni bağlar
  sigaraya teşvik amacında değilim yanlız bana sadece bu iyi geliyor

  herkese geçmiş olsun

 3. bekir diyor ki:

  Ağız içinde, diş diplerinde ve boğaz kısmında meydana gelen içi sulu ve beyaz kabarcıkların, yüzeysel yaraların geneline verilen ad olarak buldum internetten.

  Benim ağzımın içerisinde hafta 1-2 kere aft denilen sivilce gibi kabarcıklar çıkıyordu ne yaptıysam geçirmeedim nöbet şekeri, dut şurbu ama bir türlü olmadı eczaneden 2 3 çeşit ilaç aldım ama bende çıkan aft biraz farklıymış. bir internet sitesinde bitkisel tarifleri inceledim ve hepsini uyguladım desem yalan olmaz ve sonunda geçirdim. O tariflerin arasında 7. tarfi ve 13. tarif benim ağzımdaki aftlara çok iyi geldi gene çıkıyor ama ilk zamanlarkinden çok daha az bilginiz olsun arkadaşlar.

  http://www.bitkiselkitap.com/a-dan-d-ye/aft.html

 4. faruk diyor ki:

  AFTA KESİN ÇÖZÜM .
  ( biraz uzun anlatacağım ama sıkılmadan okuyun ve aftlardan kurtulun )
  Arkadaslar benimde ağzımda aft olustu ilk defa böyle bi şeyle karşılaştım ilk günden beri Kenacort krem ( uygulaması zor ve agzınızda çok kötü bir his ve tat bırakıyor ) ve bir çok gargara ve tuzlu karbonatlı ballı su karışımlarını garagara yaparak kullandım hiç biri fayda etmedi ve bütün ağızıma dağıldı.
  Çözümü ise aftları sıyırarak temizlemek . Karbonat ve sizin oralarda nası denir (yazma yağlık yemeni)gibi bi başörtüsü lazım, uzerinin zımpara gibi olmasını kulanacağız. Biraz gözünüzü karartıp çok az acıya katlanacaksınız.
  Aft çıktıktan 3 5 gun sonra yapılacak bi işlem o yuzden yeni çıkan ve eski aftlarımıza dikkat etmek lazım. ve yaarım santimden büyük aftalrı temzileyin çok küçük ve yeni aftları ellemyin. Önceden yıkadığımız ve kuruttuğumuz yazmayı parmağımıza saracağız, yaraların üstüne karbonatı hafif nemli yazma yardımıyla surdukten sonra yazmanın bi tarafını cok az nemlendirip yada kuru olarak tekrar parmağımıza sarıp beyaz ve büyük parça aftları hafifçe sıyıracağız. Yeni çıkmış aftlar canınızı çok yakar o yüzden eski aftları bu şekilde temizleyin, inanın yemek yerken duyduğunuz acının onda birini çekmeyeceksiniz. ilk cıkan aftlar iyileşmiş bir yaranın soyulması gibi kolayca soyulacak yeniler ve zor yerdekiler biraz canınızı yakabilir yenilerle çok uğraşmayın, (temzilediğiniz aft yerleri çok az 10 15 saniyeliğine kanar. kanamanız uzun sürer çok kanar ve çok canınız yanarsa bu işlemi bırakın !!!) .
  Aftları temizledikten 5 1o dk sonra bir çay bardağıılık suya 1 çay kaşığı tuzlu su karışımı ile gargara yapınız ( bu biraz canınızı yakar ) Bundan 10 dk sonrada steril etmek için TANTUM garagara ile ağzımızı 2 3 daikaka gargara yapacağız, Tantum acınızı azaltacak açık yaraları steril edecek. Bu işlemi gece yapın ve üzerine bişe yemeyin dişlerinizi fırçalamayın .sabah ta tekrar tuzlu su ve tantum ile gargaranızı yapın ve pespembe tertemiz dudak ve agız içinizin tadını cıkarın. sadece yanakların ve dudakların iç tarafındaki beyaz ve büyümüş aftlarda uygulayın. Geçmiş olsun .
  Doktor yada sağlık personeli değilim sadece son çare olarak uyguladığım ve faydasını gördüğüm bi yöntem eğer aftınız kronik, çok ağrılı ve kanlı geçiyosa buna itibar etmeyin. benim ağzımda ilk kez oluşan ve tüm ağzıma dağılan bir afttı ve sadece bu yöntemle kurtuldum . Tekrar geçmiş olsun .

 5. mehmet can diyor ki:

  limon tuzu diyorum, başka bir şey demiyorum. ilk anda acayip muhteşem zevkli bir acısı var. ilk bastığınız anda. Onun tadını çıkarmaya bakın sonra bir on beş dakika kadar yakması devam ediyor ve sonraaaaaaa, dırırırımm acıdan eser yok. ama güzelce dağlayın, hemen değdirip çekmeyin. haaa arkadaşın dediği gibi bunun bir yan tesiri olur mu onu bilmem. ama iyileştiriyor.

 6. hatice er diyor ki:

  bende 12 yasimda beri cikiyr gitmedigim doktor kalmadi en kortugumda inslh behcet hastaliga kalamam.cunku yas ilerdikce hasta iyi sonuc vermiyrms beyne kadar ilerleme yapiyrms.

 7. emrah diyor ki:

  Arkadaslar ben bu aft denen illeti tam4 yil cektim hemde bir ciktimi 4 5 yerde birden cikiyordu ama 2 aydir kesfettigim bir ilac sayesinde ogun bu gündür daha birdaha cikmadi nasil kurtuldugumu bu numaradan bana ulasin detayli bilgi yi veririm (05359869566) allah kimseye tattirmasin bu aciyi

 8. MUSTAFA KÖKTAŞ diyor ki:

  merhaba arkadaşlar benimde yaklaşık 2 yıldır uğraştığım bir illet ama bir türlü çarsini çözümünü bulamadım . şuna inanıyorum allaha dua edin . örneğin 4444 duası var . salat ı tefriciyye duası eğer bu duayı 4444 defa okuyarak ihlasla yüce mevladan bir dileği isteği olan varsa anında gerçekleşiyor . denedim oldu allahıma çok şükür . ağzımda bırakın aftı diş etlerim bile kanıyordu ama allahıma binlerce şükürler olsun… kurtuluş allaha sığınmakta…bu hastalığın çözümü yok..

  varsa söleyin insanlara…..

Yorum Yapın